Sağlık: Yüksek Protein İçeren Diyetler Zararlı Mıdır ?

Yüksek proteinli diyetler ve protein tozu karaciğerime , böbreklerime zarar verir mi? Herkesin merak ettiği bu soruyu uzmanına sorduk.

 

Yüksek protein içeren diyet programlarını uygulamanın ve protein tozu ( supplement ) kullanımının böbreklere ya da vücuda verdiği , verebileceği zararlar artık herkesin aklına takılmakta .

Yüksek proteinin doğuracağı olası problemleri , sağlıklı sporcu beslenmesini ve daha birçok konuyu irdelediğimiz Cerrahpaşa Tıp Fakültesi dahiliye ana bilim dalı üyelerinden nefrolog Prof.Dr.Meltem Pekpak’la oldukça keyifli bir röportaj gerçekleştirdik.

İçerik tablosu

00:00-00:21 Meltem Pekpak kimdir ?

00:21-06:45 Spor ve diyet yapanlar nasıl beslenmelidir ?

06:45-07.52 Yüksek miktarda protein alımı vücuda zarar verir mi?

07:52-12:37 Protein tozları zararlı mı ?

12:37-13:45 Prof.Dr.Meltem Pekpak’ın tavsiyeleri

Sayın Prof.Dr.Meltem Pekpak’a teşekkürlerimizi sunarız.

Sorularla Kilo Vermek Kitabına Ücretsiz Erişmek için Mail Listeme Abone Olun!

Yeni yayınlanan makalelerden haberdar olmak için haftalık olarak gönderdiğim maillere abone olabilirsiniz. Spor ve sağlık dünyasındaki gelişmelerden her hafta ücretsiz bilgi sahibi olun!

Lütfen Bekleyiniz..

Abone olduğunuz için teşekkür ederiz. Lütfen mail aboneliğinizi size gönderdiğimiz email üzerinden onaylayınız!

Mail ağımızı ve bilgilerinizi 3. şahıs ile paylaşmıyoruz, daha ayrıntılı bilgi için sağlıksal ve hukuki feragatname sayfamızı inceleyin.

Dr. Can Çiftçi Hakkında

Eğitimini Cerrahpaşa Tıp Fakültesinde tamamlamış olan Dr. Can, kâr amacı gütmeyen ve tarafsız bir girişim olan Fitekran.com'u 2013 yılında kurdu. Egzersiz fizyolojisi, ergojenik beslenme, obezite ve insülin direnci konularında yoğun olarak çalışan Dr. Can ayrıca sağlık, diyet ve egzersiz alanında birçok kurum ile çalışmakta ve sosyal sorumluluk projeleri yürütmektedir.

Yazıya Yorumlar

Yüksek Protein İçeren Diyetler Zararlı Mıdır ? yazısı için gelen yorumlar ve tartışmalar...

 1. emre e. dedi ki:

  Can Bey, bu konuda bir çok sitede bir çok yazı okudum ama beni en çok tatmin eden yazı bu oldu. Bu arada web siteniz oldukça yararlı, çalışmalarınızdan dolayı sizi tebrik ediyorum.

  • İ. Can Çiftçi dedi ki:

   Merhaba Emre,

   Güzel iltifatların için ben teşekkür ederim. Sizi bilgi anlamında tatmin etmek bizi çok mutlu ediyor.

   Mutlu ve sağlıklı günlere!

 2. Yusuf dedi ki:

  Öncelikle verdiğiniz bilgiler için teşekkürederim.çok faydalı olduğunuza inanıyorum. Sorum şu: protein tozu ile birlikte bcaa da kullanıyorum.spor öncesi 5gram bcaa spor sonrası 24 gram wey protein ve tekrar 5 gram bcaa kullanıyorum.günlük aldıgım protein miktarı 95 gram gibi oluyor.dolayısıyla bu şekilde whey ve bcaa kullanmamın bir zararı olur mu.

 3. İ. Can Çiftçi dedi ki:

  Kilonuzu ve egzersiz miktarını bilmeden bu soruya cevap vermemiz mümkün değil.

  Mutlu ve sağlıklı günlere!

 4. Mustafa A. dedi ki:

  Can Bey merhaba,

  Spor ve sağlık üzerine değerli bilgiler paylaştığınız sayfanızı yakın zamanda keşif ettim. Sayfanız ile beraber terreddüt ettiğim alanlarda ve bir çok yeni bilgiler ile aydınlanmış oldum.

  Verdiğiniz bilgilerden dolayı size ve katkılarından dolayı Meltem hanıma teşekkür ederim.

 5. aytaç kara dedi ki:

  Can bey çok teşekkürler Fitekran için.
  benim boy kilo 185cm 95 kg yağ oranı %17,5. Spor salonuna gidiyorum. Amaç yağ oranını düşürüp kas kazanmak. Supplement kullanmıyorum. Ortalama ne kadar protein almam gerekiyor. Ne kadardan sonrası gereksiz-zararlı olur. Her kaynak farklı rakamlar veriyor.

Yazıya Yorum Yap

Makale konusu ile ilgili eklemek istediğiniz, sormak istediğiniz veya düzeltmek istediğiniz herhangi bir konuda yorum yapabilirsiniz...

Yorumu Gönder


close more
Dr. Can Çiftçi
close

Ne yapmak istiyorsun?

search