Yüksek Protein İçeren Diyetler Zararlı Mıdır ?

 

Yüksek protein içeren diyet programlarını uygulamanın ve protein tozu ( supplement ) kullanımının böbreklere ya da vücuda verdiği , verebileceği zararlar artık herkesin aklına takılmakta .

Yüksek proteinin doğuracağı olası problemleri , sağlıklı sporcu beslenmesini ve daha birçok konuyu irdelediğimiz Cerrahpaşa Tıp Fakültesi dahiliye ana bilim dalı üyelerinden nefrolog Prof.Dr.Meltem Pekpak’la oldukça keyifli bir röportaj gerçekleştirdik.

İçerik tablosu

00:00-00:21 Meltem Pekpak kimdir ?

00:21-06:45 Spor ve diyet yapanlar nasıl beslenmelidir ?

06:45-07.52 Yüksek miktarda protein alımı vücuda zarar verir mi?

07:52-12:37 Protein tozları zararlı mı ?

12:37-13:45 Prof.Dr.Meltem Pekpak’ın tavsiyeleri

Sayın Prof.Dr.Meltem Pekpak’a teşekkürlerimizi sunarız.

Kramp Nedir ? Nasıl Tedavi Edilir ?

Eğer daha önce bir kas krampı geçirdiyseniz bunun ne kadar acı verici bir deneyim olduğunu biliyorsunuz. Yaz aylarına girerken spor esnasında sık sık yaşanılan kramp konusunu , neden oluştuğunu , nasıl tedavi edileceğini ve kas kramplarını azaltmanız için yapmanız gerekenleri ele alacağız. Yazı İçeriği1 Kramp nedir?1.1 Kramp sebepleri1.2 Elektrolit, hidrasyon bozuklukları ve sıvı kaybı1.3 Alkolizm1.4 Hipotroidizm1.5 Böbrek yetmezliği1.6 İlaçlar1.7 […]

Boy Uzatma Yöntemleri ve Boy Uzunluğu Rehberi

Uzun zamandır yazmayı planladığım ama sürekli ara verdiğim bir konuyu artık heyecan ile yazmaya karar verdim. Hakkında toplumda bol bol efsane barınan, çoğu zaman suistimal edilen ve gençlerin hayalleri ile oynan bir konu bu boy uzunluğu! Bu yazıda boy uzattığı söylenen besin desteklerinden, boyun uzadığı en son yaşa, boy uzunluğunu etkileyen faktörlerden, boy nasıl uzatılır sorusunun […]


Yorumlar
 1. emre e. dedi ki:

  Can Bey, bu konuda bir çok sitede bir çok yazı okudum ama beni en çok tatmin eden yazı bu oldu. Bu arada web siteniz oldukça yararlı, çalışmalarınızdan dolayı sizi tebrik ediyorum.

  • İ. Can Çiftçi dedi ki:

   Merhaba Emre,

   Güzel iltifatların için ben teşekkür ederim. Sizi bilgi anlamında tatmin etmek bizi çok mutlu ediyor.

   Mutlu ve sağlıklı günlere!

 2. Yusuf dedi ki:

  Öncelikle verdiğiniz bilgiler için teşekkürederim.çok faydalı olduğunuza inanıyorum. Sorum şu: protein tozu ile birlikte bcaa da kullanıyorum.spor öncesi 5gram bcaa spor sonrası 24 gram wey protein ve tekrar 5 gram bcaa kullanıyorum.günlük aldıgım protein miktarı 95 gram gibi oluyor.dolayısıyla bu şekilde whey ve bcaa kullanmamın bir zararı olur mu.

 3. İ. Can Çiftçi dedi ki:

  Kilonuzu ve egzersiz miktarını bilmeden bu soruya cevap vermemiz mümkün değil.

  Mutlu ve sağlıklı günlere!

 4. Mustafa A. dedi ki:

  Can Bey merhaba,

  Spor ve sağlık üzerine değerli bilgiler paylaştığınız sayfanızı yakın zamanda keşif ettim. Sayfanız ile beraber terreddüt ettiğim alanlarda ve bir çok yeni bilgiler ile aydınlanmış oldum.

  Verdiğiniz bilgilerden dolayı size ve katkılarından dolayı Meltem hanıma teşekkür ederim.

 5. aytaç kara dedi ki:

  Can bey çok teşekkürler Fitekran için.
  benim boy kilo 185cm 95 kg yağ oranı %17,5. Spor salonuna gidiyorum. Amaç yağ oranını düşürüp kas kazanmak. Supplement kullanmıyorum. Ortalama ne kadar protein almam gerekiyor. Ne kadardan sonrası gereksiz-zararlı olur. Her kaynak farklı rakamlar veriyor.

Yazıya Yorum Yap

Makale konusu ile ilgili eklemek istediğiniz, sormak istediğiniz veya düzeltmek istediğiniz herhangi bir konuda yorum yapabilirsiniz. Saygı kuralları çerçevesinde ve düzgün Türkçe ile kaliteli bir biçimde oluşturulmamış yorumlar dikkate alınmayacaktır.

Yorumu Gönder


close more_vert
Dr. Can Çiftçi
close