Kalp atım hızı, kalp vurularının birim zamandaki sayısını ifade etmektedir. Bu hız bpm (beat per minute) cinsinden ifade edilir. Kalp hızı; vücudun ihtiyaçları, kandaki oksijen ve karbondioksit miktarı, fiziksel ve mental aktivite vb. gibi durumlarda değişiklik gösterecektir.

Bazal kalp hızı

Bazal kalp hızı (HRrest); sessiz ve vücut ısısındaki bir ortamda, kişi uyanık ve dinlenirken ölçülür. Normal bir insanın kalp hızı 60-80 bpm arasındadır. Bu değer elit atletlerde 33 ile 50 bpm arasına düşebilir.

Maksimum kalp hızı

Yaşa bağlı olarak egzersiz ile elde edebileceğiniz en yüksek kalp atım sayısı maksimum kalp hızı (HRmax) olarak ifade edilir. Laboratuvar ortamında ölçümü oldukça zor olan MHR’yi Haskell ve Fox formülü (MHR= 220-(yaş)) yardımı ile bulabiliriz. (kişisel kullanımlar için uygundur ancak yaş ile maksimum kalp hızı arasındaki ilişki oldukça zayıf olarak ifade edilir.)

Tüm bunları açıkladıktan sonra artık etkin ve hızlı yağ yakımı için gerekli kalp atım hızını hesaplayabiliriz.

Sağlıklı insanlar için Hedef kalp atım hızı (TargetHeartRate) Karvonen yöntemi ile hesaplanır. (Daha basit olarak MHR x (%65-85) formülünü kullanabilirsiniz.)

THR=( (HRmax − HRrest) × %egzersiz yoğunluğu) + HRrest olarak ifade edilen formülde egzersiz yoğunluğunu performansınıza göre %65-85 arasında tutmalısınız.

Artık egzersizde elde etmeniz gereken hedef kalp hızını biliyoruz. Peki bu işimize yarayacak mı?

Tabi ki!

Hedef kalp hızı aralığında (en az 15 dakika) yapacağınız spor insülin direncinizi düşürür, tansiyonunuzu düzenler, kan lipit profilinizi olumlu yönde değişime uğratır. Bu etkilerin devamı için uzmanlar gün aşırı egzersiz yapmanıızı öneriyor.

Bu yazı editörümüz Fitekran Çeviri Ekibi tarafından hazırlanmış ve Dr. Can Çiftçi tarafından incelenip, düzenlenip, onaylanmıştır.