Sağlık: Etkin Yağ Yakımı İçin Uygun Kalp Hızı

Egzersiz yaparken elde etmeniz gereken kalp hızını nasıl hesaplamanız gerektiğini sizin için inceledik.

Kalp atım hızı, kalp vurularının birim zamandaki sayısını ifade etmektedir. Bu hız bpm (beat per minute) cinsinden ifade edilir. Kalp hızı; vücudun ihtiyaçları, kandaki oksijen ve karbondioksit miktarı, fiziksel ve mental aktivite  vb. gibi durumlarda değişiklik gösterecektir.

Bazal kalp hızı 

Bazal kalp hızı (HRrest); sessiz ve vücut ısısındaki bir ortamda, kişi uyanık ve dinlenirken ölçülür. Normal bir insanın kalp hızı 60-80 bpm arasındadır.  Bu değer elit atletlerde 33 ile 50 bpm arasına düşebilir.

Maksimum kalp hızı 

Yaşa bağlı olarak egzersiz ile elde edebileceğiniz en yüksek kalp atım sayısı maksimum kalp hızı (HRmax) olarak ifade edilir. Laboratuvar ortamında ölçümü oldukça zor olan MHR’yi  Haskell ve Fox  formülü (MHR= 220-(yaş)) yardımı ile bulabiliriz. (kişisel kullanımlar için uygundur ancak yaş ile maksimum kalp hızı arasındaki ilişki oldukça zayıf  olarak ifade edilir.)

Tüm bunları açıkladıktan sonra artık etkin ve hızlı yağ yakımı için gerekli kalp atım hızını hesaplayabiliriz.

Sağlıklı insanlar için Hedef kalp atım hızı (TargetHeartRate) Karvonen yöntemi ile hesaplanır. (Daha basit olarak MHR x (%65-85) formülünü kullanabilirsiniz.)

THR=( (HRmax − HRrest) × %egzersiz yoğunluğu) + HRrest  olarak ifade edilen formülde egzersiz yoğunluğunu performansınıza göre %65-85 arasında tutmalısınız.

Artık egzersizde elde etmeniz gereken hedef kalp hızını biliyoruz. Peki bu işimize yarayacak mı?

Tabi ki!

Hedef kalp hızı aralığında (en az 15 dakika) yapacağınız spor insülin direncinizi düşürürtansiyonunuzu düzenler, kan lipit profilinizi olumlu yönde değişime uğratır. Bu etkilerin devamı için uzmanlar gün aşırı egzersiz yapmanıızı öneriyor.

Yazıya Yorumlar

Etkin Yağ Yakımı İçin Uygun Kalp Hızı yazısı için gelen yorumlar ve tartışmalar...

 1. Hawx dedi ki:

  Bu yağ yakımı için belirli aralıkdaki kalp ritminde çalışma v.b gibi söylentilerin tamamen pazarlama olduğu söylenmekde.
  Zaten İf tarzı beslenen, antrenmana aç giden( 5-6 saaat açlık hali) bu tip sürelere ihtiyacı olmaz görüşündeyim…

  • İ. Can Çiftçi dedi ki:

   Tamamen yanlış bir düşünce, zira hedef kalp hızı ile beraber aerobik/anaerobik egzersiz sınırını görmüş ve düşük yoğunluklu egzersiz ile zaman kaybını önlemiş oluyoruz.

   Mutlu ve sağlıklı günlere!

Yazıya Yorum Yap

Makale konusu ile ilgili eklemek istediğiniz, sormak istediğiniz veya düzeltmek istediğiniz herhangi bir konuda yorum yapabilirsiniz...

Yorumu Gönder


close more
Dr. Can Çiftçi
close

Ne yapmak istiyorsun?

search