Etkin Yağ Yakımı İçin Uygun Kalp Hızı

Kalp atım hızı, kalp vurularının birim zamandaki sayısını ifade etmektedir. Bu hız bpm (beat per minute) cinsinden ifade edilir. Kalp hızı; vücudun ihtiyaçları, kandaki oksijen ve karbondioksit miktarı, fiziksel ve mental aktivite  vb. gibi durumlarda değişiklik gösterecektir.

Bazal kalp hızı 

Bazal kalp hızı (HRrest); sessiz ve vücut ısısındaki bir ortamda, kişi uyanık ve dinlenirken ölçülür. Normal bir insanın kalp hızı 60-80 bpm arasındadır.  Bu değer elit atletlerde 33 ile 50 bpm arasına düşebilir.

Maksimum kalp hızı 

Yaşa bağlı olarak egzersiz ile elde edebileceğiniz en yüksek kalp atım sayısı maksimum kalp hızı (HRmax) olarak ifade edilir. Laboratuvar ortamında ölçümü oldukça zor olan MHR’yi  Haskell ve Fox  formülü (MHR= 220-(yaş)) yardımı ile bulabiliriz. (kişisel kullanımlar için uygundur ancak yaş ile maksimum kalp hızı arasındaki ilişki oldukça zayıf  olarak ifade edilir.)

Tüm bunları açıkladıktan sonra artık etkin ve hızlı yağ yakımı için gerekli kalp atım hızını hesaplayabiliriz.

Sağlıklı insanlar için Hedef kalp atım hızı (TargetHeartRate) Karvonen yöntemi ile hesaplanır. (Daha basit olarak MHR x (%65-85) formülünü kullanabilirsiniz.)

THR=( (HRmax − HRrest) × %egzersiz yoğunluğu) + HRrest  olarak ifade edilen formülde egzersiz yoğunluğunu performansınıza göre %65-85 arasında tutmalısınız.

Artık egzersizde elde etmeniz gereken hedef kalp hızını biliyoruz. Peki bu işimize yarayacak mı?

Tabi ki!

Hedef kalp hızı aralığında (en az 15 dakika) yapacağınız spor insülin direncinizi düşürürtansiyonunuzu düzenler, kan lipit profilinizi olumlu yönde değişime uğratır. Bu etkilerin devamı için uzmanlar gün aşırı egzersiz yapmanıızı öneriyor.

Hipotiroidi Ve Kilo Verme Rehberi

Uzun zamandır kilo kontrolü odaklı yazılar yazıyorum. Bu yazıların altına gelen yorumların büyük bir kısmı tiroid hastalıkları ve kilo verme ile ilgili. İnsanlar işleyişi ve metabolizmayı tam olarak kafalarında canlandıramadıkları için bu durumu büyük bir soru işareti olarak uzun yıllardır taşıyorlar. Madem böyle bir sorun var. Gelin beraber tartışalım. Bu yazıda tiroid hormonları ve görevlerinden, hipotiroidi […]

Kilo Vermek İçin Doğru Uyku Düzeni

Kilo kontrolünü ilgilendiren birçok konu mevcut. Metabolik durum, beslenme ve egzersiz bunlardan bazıları. Bu sıralamaya birçok insanın sokmadığı ama oldukça önemli olan bir konu daha var. Uyku! Zira yaşamınızın neredeyse üçte birini uykuda geçiriyorsunuz ve buna ihtiyacınız var. Gününüzün önemli bir kısmını ilgilendiren uykunun kilo kontrolüne etkisi daha ayrıntılı incelenmeyi hak ediyor. Eğer uyku yönetimi konusunda […]


Yorumlar
 1. Hawx dedi ki:

  Bu yağ yakımı için belirli aralıkdaki kalp ritminde çalışma v.b gibi söylentilerin tamamen pazarlama olduğu söylenmekde.
  Zaten İf tarzı beslenen, antrenmana aç giden( 5-6 saaat açlık hali) bu tip sürelere ihtiyacı olmaz görüşündeyim…

  • İ. Can Çiftçi dedi ki:

   Tamamen yanlış bir düşünce, zira hedef kalp hızı ile beraber aerobik/anaerobik egzersiz sınırını görmüş ve düşük yoğunluklu egzersiz ile zaman kaybını önlemiş oluyoruz.

   Mutlu ve sağlıklı günlere!

Yazıya Yorum Yap

Makale konusu ile ilgili eklemek istediğiniz, sormak istediğiniz veya düzeltmek istediğiniz herhangi bir konuda yorum yapabilirsiniz. Saygı kuralları çerçevesinde ve düzgün Türkçe ile kaliteli bir biçimde oluşturulmamış yorumlar dikkate alınmayacaktır.

Yorumu Gönder


Bu Yazının Konu Başlıkları
close more_vert
Dr. Can Çiftçi
close