Etkin Yağ Yakımı İçin Uygun Kalp Hızı

Egzersiz yaparken elde etmeniz gereken kalp hızını nasıl hesaplamanız gerektiğini sizin için inceledik.

Kalp atım hızı, kalp vurularının birim zamandaki sayısını ifade etmektedir. Bu hız bpm (beat per minute) cinsinden ifade edilir. Kalp hızı; vücudun ihtiyaçları, kandaki oksijen ve karbondioksit miktarı, fiziksel ve mental aktivite  vb. gibi durumlarda değişiklik gösterecektir.

Bazal kalp hızı 

Bazal kalp hızı (HRrest); sessiz ve vücut ısısındaki bir ortamda, kişi uyanık ve dinlenirken ölçülür. Normal bir insanın kalp hızı 60-80 bpm arasındadır.  Bu değer elit atletlerde 33 ile 50 bpm arasına düşebilir.

Maksimum kalp hızı 

Yaşa bağlı olarak egzersiz ile elde edebileceğiniz en yüksek kalp atım sayısı maksimum kalp hızı (HRmax) olarak ifade edilir. Laboratuvar ortamında ölçümü oldukça zor olan MHR’yi  Haskell ve Fox  formülü (MHR= 220-(yaş)) yardımı ile bulabiliriz. (kişisel kullanımlar için uygundur ancak yaş ile maksimum kalp hızı arasındaki ilişki oldukça zayıf  olarak ifade edilir.)

Tüm bunları açıkladıktan sonra artık etkin ve hızlı yağ yakımı için gerekli kalp atım hızını hesaplayabiliriz.

Sağlıklı insanlar için Hedef kalp atım hızı (TargetHeartRate) Karvonen yöntemi ile hesaplanır. (Daha basit olarak MHR x (%65-85) formülünü kullanabilirsiniz.)

THR=( (HRmax − HRrest) × %egzersiz yoğunluğu) + HRrest  olarak ifade edilen formülde egzersiz yoğunluğunu performansınıza göre %65-85 arasında tutmalısınız.

Artık egzersizde elde etmeniz gereken hedef kalp hızını biliyoruz. Peki bu işimize yarayacak mı?

Tabi ki!

Hedef kalp hızı aralığında (en az 15 dakika) yapacağınız spor insülin direncinizi düşürürtansiyonunuzu düzenler, kan lipit profilinizi olumlu yönde değişime uğratır. Bu etkilerin devamı için uzmanlar gün aşırı egzersiz yapmanıızı öneriyor.

Bu yazı editörümüz Fitekran Çeviri Ekibi tarafından hazırlanmış ve Dr. Can Çiftçi tarafından incelenip, düzenlenip, onaylanmıştır.

icon

Lynitine L-Carnitine Complex'e Göz Atın!

Dr. Can Çiftçi'nin formülize ettiği, kilo verme sürecinde karşılaşabileceğiniz tüm sorunlar için yeni bitkisel kaynaklı ürünümüzü incelemek için tıklayın!

Ürünü İncele
Dr Can Avatar

Dr. Can Çiftçi Hakkında

Eğitimini Cerrahpaşa Tıp Fakültesinde tamamlayan Dr. Can kar amacı gütmeyen ve tarafsız bir girişim olan Fitekran.com sitesini 2013 yılında kurdu. Obezite, onkoloji beslenmesi, fitoterapi, sporcu sağlığı, nadir hastalıklar, fonksiyonel tıp ve patofizyoloji ile ilgilenen Dr. Can kendi kliniğinde fitoterapi uzmanı ve konsültan hekim olarak çalışmaktadır.

İlginizi Çekebilecek Yazılar

Fitekran'da okuduğunuz yazılar ve rehberlere göre derlenmiş ilginizi çekebileceğini düşündüğümüz bazı yazılar...