İnternette gezinirken mutlaka TED talks ile ilgili bir şeyler duydunuz. Şimdi ise spor , sağlık ve mutluluk ile ilgili seçtiğim en iyi 5 TED konuşmasını sizlerle paylaşıyorum.

Fitness

1. Christopher McDougall: Are We Born to Run?

Altın kalpli maraton koşucusu Christopher McDougall ile insanların koşma arzusunu keşfe çıkmak ister misiniz? Ardından koşmanın ilk insanların hayatta kalmasına nasıl yardımcı olduğunu görecek, atalarımızın bizim için yaptığı çağrıya kulak vereceksiniz.

2. Matt Cutts: Try Something New for 30 Days

1 ay boyunca her gün farklı bir şey denemek ne kadar çılgınca değil mi? Google’de mühendis olarak çalışan Matt Curtts size bu deneyimi tüm ayrıntıları ile anlatacak ! Yeni bir şeylere başlamak için cesaretiniz yoksa bu konuşmayı mutlaka dinleyin.

Sağlık

3. A.J. Jacobs: How Healthy Living Nearly Killed Me

Bir yıl boyunca sağlığını korumak için A.J. Jacobs tüm uyarıları dikkate alır, tüm önerileri uygular. Bu bir yılın sonunda öğrendikleri ise gayet ilgi çekici. Sağlık konusunda takıntılarınız var ise bu konuşmayı mutlaka dinleyin.

4. Dan Buettner: How to Live to be 100+

Uzun ve sağlıklı yaşamın yollarını aramak için mavi bölgeler’de uzunca araştırmalar yapan Dan Bluettner size diyet ve yaşam tarzı ile ilgili 9 öneride bulunuyor.

Mutluluk

5. Matt Killingsworth: Want to be Happier? Stay in the Moment

İnsanlar ne zaman mutlu olur? Bunun için araştırma yapan Matt Killingsworth insanların ne zaman ve nasıl mutlu olduklarını paylaşabileceği bir uygulama tasarladı. Sonuçlar ise oldukça şaşırtıcıydı. Mutsuzluktan şikayetçiyseniz bu konuşmayı mutlaka dinlemelisiniz.

Sizin en sevdiğiniz TED konuşması hangisi? Yorumlarda benimle paylaşın.

Bu yazı editörümüz Fitekran Çeviri Ekibi tarafından hazırlanmış ve Dr. Can Çiftçi tarafından incelenip, düzenlenip, onaylanmıştır.