Oldukça zor olan bu hareket göğüs kaslarınızı etkili bir şekilde çalıştırarak strese maruz bırakır. Eller üzerinde kayarak yapıldığından her lifine temas ederek göğüs kaslarınızı daha kolay hissetmenizi sağlar. Arka kolunuzuda çalıştıran typewriter push ups hareketi bütün vücudunuzu gergin tutmanızı istediğinden karın gurubu, sırt ve omuz gurubunuda strese dahil ederek kısa sürede fazla kalori harcamanızı sağlayacaktır. Başlarda sizi zorlayabilir fakat favori hareketiniz olacağından eminim. Push-up egzersizi, yapabileceğiniz en temel egzersizlerden biridir. İlk aşamada dizler havadayken yapmakta zorlanabilirsiniz, işinizi kolaylaştırmak adına kendinizi geliştirene kadar dizlerinizi yere değdirerek destek alabilirsiniz. Bu hareket basittir ve akla gelebilecek herhangi bir yerde yapılabilir. Aynı derecede önemli olan, vücudunuzdaki çeşitli kasları çalıştırdığı için son derece etkilidir. Yine de, çoğu kişi şınav yaparken kaliteli ve yavaş yapmak yerine fazla tekrar üzerine yoğunlaşmaktadır. Bunu yaparken, zorlanma ve sakatlığa yol açar ve bu güçlü, ancak basit egzersizi felakete dönüştürür. Düzenli uygulandığı taktirde, başta göğüs bölgesi olmak üzere, arka kol, ön kol, karın kasları, omuz kaslarınızı büyüterek, sıkılaştırarak ve vücudunuzda genel anlamda yağ yakarak geliştirir. Günlük hayatınızdaki duruşu olumlu etkileyecek bir harekettir. Metabolizma hızınızı arttırır. Typewriter Push up yapılışı ile ilgili ise ;

  1. Vücut Pozisyonu Pelvisi (leğen kemiği kısmını) geriye doğru eğin ve kalçanızı sıkı tutun.
  2. Kol Konumu ve Kolun Açısı İnik pozisyondayken bilekleriniz göğüslerinizin hizasında, dirsekleriniz açı oluşturacak şekilde konuşlanmış olmalı. Kayma sırasında kollara büyük iş düşüyor.
  3. Hareket Aralığı Derinliğin sonuna (renge of motion) kadar gidin. Bu aralığı tutturmak biraz zaman alabilir, kendinize inanın sabredin.
  4. Kürek Kemiği Hareketi Bu, en çok ihmal edilen ve sakatlığa yol açabilecek hareketlerdendir. Kürek kemiğini yukarıya doğru itmeye odaklanmalısınız. Sırtınızı daha efektif kullandırarak push hareketinin etkisini arttırır.
  5. Bacakların Konumu Sabit formda sık ve koru.

Bu egzersiz düşük BMI, normal BMI, yüksek BMI sporcular için uygundur. Ayrıca Typewriter Push Up egzersizi 65 yaş ve üzeri sporcular için uygun değildir.

Typewriter Push Up Egzersizi Videosu

Bu hareketin nasıl yapıldığının videosunu ve egzersizin ipuçlarını profesyonel sporcular tarafından izleyebilirsiniz.

Diğer Push Up Egzersizleri

Sitemizdeki bu egzersize benzeyen diğer Push Up egzersizi varyasyonlarını inceleyebilirsiniz.