Push-up egzersizi, yapabileceğiniz en temel egzersizlerden biridir. Bu push up hareketinin diğerlerinden farkı ise ellerin yere ters konuşlanmasıdır. Alışkın olmadığınız bu hareketi bileklerinizi ısıtmadan denemeyin sakatlanabiliriniz. Doğal olarak diğerlerinden daha zordur. İlk aşamada dizler havadayken yapmakta zorlanabilirsiniz, işinizi kolaylaştırmak adına kendinizi geliştirene kadar dizlerinizi yere değdirerek destek alabilirsiniz. Bu hareket basittir ve akla gelebilecek herhangi bir yerde yapılabilir. Aynı derecede önemli olan, vücudunuzdaki çeşitli kasları çalıştırdığı için son derece etkilidir. Yine de, çoğu kişi şınav yaparken kaliteli ve yavaş yapmak yerine fazla tekrar üzerine yoğunlaşmaktadır. Bunu yaparken, zorlanma ve sakatlığa yol açar ve bu güçlü, ancak basit egzersizi felakete dönüştürür. Düzenli uygulandığı taktirde, başta göğüs bölgesi olmak üzere, arka kol, ön kol, karın kasları, omuz kaslarınızı büyüterek, sıkılaştırarak ve vücudunuzda genel anlamda yağ yakarak geliştirir. Günlük hayatınızdaki duruşu olumlu etkileyecek bir harekettir. Metabolizma hızınızı arttırır. Supinated grip push ups yapılışı ile ilgili ise ;

  1. Vücut Pozisyonu Pelvisi (leğen kemiği kısmını) geriye doğru eğin ve kalçanızı sıkı tutun.
  2. Kol Konumu ve Kolun Açısı İnik pozisyondayken bilekleriniz göğüslerinizin hizasında, dirsekleriniz açı oluşturacak şekilde konuşlanmış olmalı.
  3. Hareket Aralığı Derinliğin sonuna (renge of motion) kadar gidin. Bu aralığı tutturmak biraz zaman alabilir, kendinize inanın sabredin.
  4. Kürek Kemiği Hareketi Bu, en çok ihmal edilen ve sakatlığa yol açabilecek hareketlerdendir. Kürek kemiğini yukarıya doğru itmeye odaklanmalısınız. Sırtınızı daha efektif kullandırarak push hareketinin etkisini arttırır.

Bu egzersiz düşük BMI, normal BMI, yüksek BMI sporcular için uygundur. Ayrıca Supinated Grip Push Up egzersizi 65 yaş ve üzeri sporcular için uygun değildir.

Supinated Grip Push Up Egzersizi Videosu

Bu hareketin nasıl yapıldığının videosunu ve egzersizin ipuçlarını profesyonel sporcular tarafından izleyebilirsiniz.

Diğer Push Up Egzersizleri

Sitemizdeki bu egzersize benzeyen diğer Push Up egzersizi varyasyonlarını inceleyebilirsiniz.