Back Crunch Nasıl Yapılır?

Karnınızı ve kalçanızı sıkarak bacaklarınızı diklemesine yukarı itiş hareketidir. Ne kadar yavaş yaparsanız o kadar etkili olur.
çalıştırdığı alan

Çalıştırdığı Vücut Alanları

Üst karın, Alt karın, Oblikler

yakılan kalori

1 Dakika'da Yakılan Kalori

6 - 8 Kalori (Normal BMI)

bmi

Uygun Olan BMI Aralıkları

Düşük BMI, Normal BMI, Yüksek BMI

Reverse Crunch, mide kas grubunu aktif çalıştırmak için en etkili egzersizlerden biridir. Ters ezme olarak da bilinen egzersiz için doğru formu yakalamak, maksimum fayda sağlamak adına önemlidir. Hareketin doğru yapılışı için ise bazı püf noktaları vardır. Yerden destek almak için ellerinizi videodaki gibi konuşlandırın. Karnınızı ve kalçanızı sıkarak bacaklarınızı diklemesine yukarı itin hareketi ne kadar yavaş yaparsanız o kadar etkili olur. Özellikle core bölgesini çalıştıran bu hareket oldukça etkilidir. Düzenli bir şekilde uygulandığı taktirde kısa sürede karnınızda inanılmaz değişiklikler görebilirsiniz. Back crunch hareketini düzenli olarak uyguladığınızda 2 hafta gibi kısa sürede kondisyonunuzun ne kadar açıldığına inanamayacaksınız. Vücut ağırlığınızla yapacağınız antrenmanlara bu tarz hareketleri dahil edin. Nabzınızı kısa sürede arttırır ve sizde HIIT etkisi gösterir. Kısıtlı vaktinizi HIIT kardiyolarınızla dolu dolu geçirmenizi sağlar. Bütün vücudunuzu dengede, senkronda ve ahenkte tutmalısınız. Bu tarz fonksiyonel hareketler bütün kaslarınızı devreye sokar ve kas eşitsizliğinizi giderir. Zayıf bölgelerinizi size hissettirmeden kuvvetlendirir.

Bu egzersiz düşük BMI, normal BMI, yüksek BMI sporcular için uygundur. Ayrıca Back Crunch egzersizi 65 yaş ve üzeri sporcular için uygun değildir.

Back Crunch Egzersizi Videosu

Bu hareketin nasıl yapıldığının videosunu ve egzersizin ipuçlarını profesyonel sporcular tarafından izleyebilirsiniz.

Diğer Crunch Egzersizleri

Sitemizdeki bu egzersize benzeyen diğer Crunch egzersizi varyasyonlarını inceleyebilirsiniz.

Ayrıca tüm egzersizleri görüntüleyip incelemek ve aralarında arama yapmak için buraya tıklayınız.

crunch hareketi
karın kası
göbek yağları
leg raise hareketi nasıl yapılır
Dr Can Avatar

Dr. Can Çiftçi Hakkında

Eğitimini Cerrahpaşa Tıp Fakültesinde tamamlayan Dr. Can kar amacı gütmeyen ve tarafsız bir girişim olan Fitekran.com sitesini 2013 yılında kurdu. Obezite, onkoloji beslenmesi, fitoterapi, sporcu sağlığı, nadir hastalıklar, fonksiyonel tıp ve patofizyoloji ile ilgilenen Dr. Can kendi kliniğinde fitoterapi uzmanı ve konsültan hekim olarak çalışmaktadır.