avatar

Dr. Can Çiftçi

Fitoterapi ve Fonksiyonel Tıp
Geleneksel ve Tamamlayıcı Tıp

+90 (212) 234 84 64

İlgi Alanları:

Otoimmün hastalıklar, Obezite, İnsülin direnci, Kanserli hastalarda beslenme, Ketojenik metabolik terapi, Medikal egzersiz

Diploma aldığı kurum:

Cerrahpaşa Tıp Fakültesi

Muayene Adresi:

Vital Fulya Plaza, Teşvikiye Mh.
Hakkı Yeten Cd. No:23 Kat:8

Randevu Telefon Numarası:

+90 (212) 234 84 64

Uzun süredir hayalini kurduğum ve çok istenen şey gerçek oldu! Artık hastalarımla kendi muayenehanemde buluşabiliyorum. Bu benim için çok değerli; çünkü inandığım tıbbi prensipleri mevcut sağlık sistemi içerisinde uygulama imkanı bulmak tek hedefimdi.

Normal devlet hastanelerinde bir hastanın muayene süresi 4-6 dakika iken yapmak istediğim ve aslında gerekli olan muayene en az 30 dakika; çoğu merkezde homosistein hiç çalışılmazken benim pratiğimde bu çok değerli bir parametre..

Liste uzar gider.

Yani tıbba bilimsel bakış açım ancak beni özel çalışabilecek durumda bırakıyor. Üzgünüm ama gerçekler oldukça acı!

Peki hastalarıma ne yapıyorum?

Benim hastam olmak istiyorsanız bilmeniz gereken en önemli ayrıntı aslında tıp pratiğini ne yönde uyguladığım. Ancak bu şekilde hasta-hekim ilişkisini güven çerçevesinde tahsis edebiliriz.

Önce size sık kullandığım enstrümanlarım olan fonksiyonel tıp, beslenme egzersiz ve fitoterapi hakkında bilgi vermek istiyorum.

Fonksiyonel tıbbı hastalıkların kökenini anlamak ve çözümü doğrulamak için kullanıyorum.

Yani reflü gördüğümde antiasid ilaç reçete edip, hastayı kafamdan silmiyorum. Egzama için kortizol içeren kremleri değişmez kural gibi pratiğe sokmuyorum.

Önce gerekli tetkikler ile hastalığın kökenini anlamaya çalışıyor sonra ne gerekiyorsa onu yapıyorum.

Bunun için ayrıca durmadan okuyorum. Doktora seviyesinde fizyoloji eğitimime devam etmemin sebebi de bu. Hastalıkların kökenini anlamak ve insan bedeninin işleyişini en ince ayrıntısına kadar bilmek. Çünkü benim gibi nadir hastalıklar ve gerçek tedaviler ile ilgileniyorsanız, tamamen yalnızsınız demektir.

Zira önemli olan kaşemdeki “Uzman” ifadesi değil size sağladığım çözüm.

Beslenme ve egzersiz tedavinin önemli adımlarından ikisi. Çünkü birçok hastalık yaşam tarzı ile yakından alakalı ve çoğu zaman doğru yaşamak tedavinin etkinliğini arttırıyor, sonucu olumlu şekilde değiştiriyor. Hatta çoğu zaman tek başına tedavi edici oluyor.

Fitoterapi bitkisel desteklerin tedavide kullanılması olarak ifade edilebilir. Bu noktada neredeyse tüm ilaçların bitkilerden yapıldığını, yan etki profili düşük ve daha etkili olan bitkileri birçok noktada tedavi yerine kullanmanın çok daha mantıklı olduğunu hatırlatmamda fayda var.

Tabi ki tamamen bilimin ışığında!

Eğitimim:

  • Cerrahpaşa tıp fakültesi – Tıp
  • Cerrahpaşa tıp fakültesi fizyoloji ABD. – Fizyoloji doktorası (devam ediyor)
  • World Obesity Federation – SCOPE (Specialist Certification of Obesity Professional Education)
  • Medipol Üniversitesi – Fitoterapi uzmanlığı

Kimler bana gelebilir?

Görüyorum ki randevu almak isteyen birçok insan benim tam olarak hangi alanlarda çalıştığımı öğrenmek istiyor. Bu çok doğal. İşte bana gelebilecek (gelmesi gereken) bireyler:

  • Kanser tedavisi gören ve beslenme/fitoterapi desteği almak isteyen,
  • Müsabık seviyede sporcu olan veya olmak isteyenler,
  • Hipertansiyon, tip 2 diyabet, otoimmün hastalık, kandida, kronik inflamasyon gibi beslenme, egzersiz, fitoterapi ile tedavi edilecek konvansiyonel tıbbın yanlış yaklaştığı hastalar,
  • Kilo problemi olanlar (özellikle morbid obezler),
  • Koruyucu hekim hizmeti almak isteyenler,

olarak sıralanabilir. Tabi ki liste uzar ama başlıkların yeterince açıklayıcı olduğunu düşünüyorum.

Muayene süreci nasıl işler?

Sayfada bulunan numara üzerinden randevunuzu oluşturduktan sonra sizinle görüşüyoruz. İlk görüşmede uzun bir muayene ve hastalığı/sorunu anlama süreci oluyor.

Ardından eğer getirdiyseniz yanınızdaki tetkiklere bakıyor ve gerekliyse yeni testler istiyorum. Sonuçlar ile beraber tekrar görüştüğümüzde tedavinizi düzenliyor ve sizi takip altına alıyoruz.

Eğer ilk muayenede ilgilenmediğim veya konsülte edilmesi gereken bir hasta olduğunuzu düşünüyorsam, sizi farklı hekim arkadaşlara refere edip, yol gösteriyorum.


Sorularınız var, biliyorum!

Sık sorulan bazı soruları cevaplamam sizin için büyük kolaylık olacaktır. Bu noktada hastalığın ve hastanın değişmesi bazı noktalarda cevaplarımı etkilese de çoğu zaman değişmez kaidelerim var.

Beslenme programı önerecek misiniz?

Kesinlikle evet. Hatta hastalığınıza uygun tedavi edici özellikteki besinleri “pharma grade-ilaç kalitesinde” hazırlatıp diyetinize sokacağız.

Egzersiz önerecek misiniz?

Tabi ki. Hatta isteğiniz dahilinde beraber çalıştığım PT arkadaşlarıma yönlendirip süreci çoğu zaman yakından takip ediyorum.

Ücreti nereden öğrenebilirim?

Sekreter arkadaşım telefonda bu sorunuzu cevaplayacaktır.

Uzaktan yardım eder misiniz?

Cevabım hastalık ve duruma bağlı olarak değişmekle beraber çoğu zaman ilk muayeneyi yüz yüze yapmak isterim. Ardından tanı koyduğuma ve tedavinin uzaktan takip edilebileceğine inanıyorsam görüntülü görüşme araçlarıyla hastalarımı yormadan takip ediyorum. Dubai ve Amerika’daki hastalarıma selamlar 🙂

Tam olarak ünvanınız nedir?

Fitoterapi uzmanı, fonksiyonel tıp uygulayıcısı ve tıp doktoru. Kısaca bu.

Fitoterapiyi nasıl kullanıyorsunuz?

Hastalığın durumu ve tipine göre tedavi edici yada tedaviyi destekleyici olarak kullanıyorum. Hastalık yok hasta var. Dolayısıyla kişiye özel yaklaşımlar en önemlisi.

Başka bir sorum var, yanıtlar mısınız?

Diğer sorularınız ve randevu için hafta içi mesai saatleri içerisinde (09:00-18:00) muayenehanemi arayabilirsiniz.

avatar

Dr. Can Çiftçi

Fitoterapi ve Fonksiyonel Tıp
Geleneksel ve Tamamlayıcı Tıp

+90 (212) 234 84 64

İlgi Alanları:

Otoimmün hastalıklar, Obezite, İnsülin direnci, Kanserli hastalarda beslenme, Ketojenik metabolik terapi, Medikal egzersiz

Diploma aldığı kurum:

Cerrahpaşa Tıp Fakültesi

Muayene Adresi:

Vital Fulya Plaza, Teşvikiye Mh.
Hakkı Yeten Cd. No:23 Kat:8

Randevu Telefon Numarası:

+90 (212) 234 84 64

icon

Lynitine L-Carnitine Complex'e Göz Atın!

Dr. Can Çiftçi'nin formülize ettiği, kilo verme sürecinde karşılaşabileceğiniz tüm sorunlar için yeni bitkisel kaynaklı ürünümüzü incelemek için tıklayın!

Ürünü İncele