Sauerkraut Tarifi ve Kalorisi

Sauerkraut tarifi, evde doğal probiyotik hazırlamak için oldukça uygun. Sadece lahana ve tuz ile yapabileceğiniz Sauerkraut oldukça sağlıklı bir tarif.
sauerkraut
clock
Hazırlama Süresi
50 dakika
people
Kaç Kişilik
4 kişi
calories
Porsiyon Kalorisi
94 kcal

Malzemeler

Tarifte kullanılacak malzemeleri ve miktarlarını aşağıda bulabilirsiniz. Ayrıca merak ettiğiniz malzemelere tıklayarak ayrıntılı besin değerlerine ulaşabilirsiniz.

Dr Can Avatar

Dr. Can'ın YouTube Kanalı!

Sizin için hazırladığım videoları kaçırmamak için youtube kanalıma abone olmak için buraya tıklayın.


Hazırlanışı

  • Tüm malzemelerinizi kaynatın ve temizleyin (kavanoz, bıçaklar, dere taşı ve lahana dahil). Bu mayalanacak besinlerin diğer istenmeyen bakteriler ile karşılaşmasını engeller.
  • Lahanayı doğrayın ve bolca tuz ile ovalayın (Yaklaşık 5-10 dakika). Bunu yapmanın amacı lahananın içerisindeki suyun bir kısmını dışarı çıkartmaktır. (Çıkan suyu dökmeyin, sonra kullanabiliriz)
  • Lahanaları sıkın ve kavanozun içine sıkı bir şekilde bastırın. (Kavanoza almadan önce lahanalara tane kimyon ekleyebilirsiniz)
  • Kavanozu tam olarak doldurmayın. Lahanaların üzerini geçecek şekilde temiz su (kaynatılmış musluk suyu, hazır su veya lahananın bıraktığı suyu) doldurun.
  • Kavanozun en üzerine daha önceden kaynattığınız bir taş veya ağırlık (eğer taş yoksa) ekleyin.
  • Kavanozun üzerine ince ve hava alan bir bez serin. Kavanozu karanlık ve oda sıcaklığında olan bir yere kaldırın.
  • İlk beş gün kavanozun üzerini açın ve suyu çekmiş lahanaların üzerine bastırarak suyun çıkmasını sağlayın (Eğer su seviyesi lahanaların altına inerse su ekleyebilirsiniz).
  • Bir hafta sonra kavanozu inceleyin. Mayalanma belirtileri görürseniz (suyun üzerine beyazlanma, baloncuklar, koku değişimi) kavanozu buzdolabına alın.
  • Eğer mayalanma belirtisi göremezseniz üç gün daha bekletin.
Sauerkraut'u buzdolabına alırken kavanozun ağzını kapakla kapatın. Yeşil lahana yerine kara lahana kullanabilirsiniz. Hatta kara ve yeşil lahananın karışımı olan sauerkraut tarifini çok daha lezzetli buluyorum.

* Yüzdelik günlük değerler, günlük 2000 kalorilik bir diyeti baz alarak hesaplanmıştır. Bu değerler sizin günlük kalori ihtiyacınıza göre daha fazla veya daha az olabilir.

Siz de kendi tariflerinizi sitemize eklemek için lütfen buraya tıklayınız!

Sauerkraut tarifi
Sauerkraut nasıl yapılır
Sauerkraut evde yapmak
Sauerkraut nedir
doğal probiyotik
icon

Lynitine L-Carnitine Complex'e Göz Atın!

Dr. Can Çiftçi'nin formülize ettiği, kilo verme sürecinde karşılaşabileceğiniz tüm sorunlar için yeni bitkisel kaynaklı ürünümüzü incelemek için tıklayın!

Ürünü İncele
Dr Can Avatar

Dr. Can Çiftçi Hakkında

Eğitimini Cerrahpaşa Tıp Fakültesinde tamamlayan Dr. Can kar amacı gütmeyen ve tarafsız bir girişim olan Fitekran.com sitesini 2013 yılında kurdu. Obezite, onkoloji beslenmesi, fitoterapi, sporcu sağlığı, nadir hastalıklar, fonksiyonel tıp ve patofizyoloji ile ilgilenen Dr. Can kendi kliniğinde fitoterapi uzmanı ve konsültan hekim olarak çalışmaktadır.