Motivasyon: Sporda Motivasyonunuzu Artıracak 10 Yöntem

Sporda motivasyon oldukça önemli bir etken. Motivasyonunuzu korumak ve arttırmak için yapabileceğiniz 10 yöntemi incelediğimiz bu yazıyı mutlaka okumalısınız.

Birçoğunuzun zaman zaman yaşadığı en büyük sorunlardandır sporda motivasyon eksikliği , çok istekli başlar, hedeflerinizi koyar ve o yolda devam etmek istersiniz. Ancak bazen antrenmanlar monotonlaşır, ayaklarınız geri geri gitmeye başlar. Aman DİKKAT! O kadar istek, kararlığın yerini pes etmek almasın.

Bu kararları almadan önce belki zor zamanlar geçirdin çevrenin sana bakışlarından rahatsız olmaya başladın ve spor hayatında yaptığın zor ama en doğru tercihlerdendi. Öyleyse bu 10 yöntemi oku ve pes etmemek için elinden geleni kendin için yap.

Hedef Belirle ve Kendine Söz Ver

Eğer kendine yaptığın antrenmanlarda ilerlemek için hedef belirlersen bunu bir ödev gibi kabul eder ve sürekli devamını getirmek istersin. Hatta kendine her hafta ve ya her ay küçük sözler ver. Bunları yerine getirdiğinde ne kadar mutlu olacağını düşün .

Yalnız dikkat , kendine büyük ve tutamayacağın sözler verme ki aksaklıklar nedeniyle bu sözünü tutamadığında büyük üzüntüler yaşama.

İzle ve Oku

Yaptığın spor branşıyla ilgili videolar izlemek ve ya bu işi profesyonel olarak yapan kişileri incelemek işine yarayabilir. Böylelikle hem kendi yanlışlarının farkına varırsın hem de başkaları neler yapıyor fikir sahibi olursun. Bu konuyla ilgili dergi ve kitap okumak da oldukça işe yarayabilir. Habersiz olduğunuz bir çok kişinin neler yapabildiğini okuyarak, limitlerinizi tekrardan değerlendirebilirsiniz.

Aynı şekilde insanların tecrübelerini paylaştıkları bir çok blog var. Bu blogları takip ederek yeni bilgiler edinebilir motivasyonunu canlı tutabilirsin.

Sosyal Medyayı Kullan ve Yaptıklarını Paylaş

Seninle aynı sporu yapan bir çok insanı sosyal medyadan takibe alarak ve arkadaş olarak inceleme fırsatı bulabilirsin. Yaptıkları seni motive edecektir. Özellikle instagram bu konuda oldukça işine yarayabilir. Sen de paylaşmayı deneyerek kendi motivasyonunu artırabilirsin.

Facebook’da kaldırdığın ağırlığı, ve ya koştuğun mesafeyi paylaştığında belki de seninle bu atmosferi tatmak isteyenlere de öncülük etmiş olacaksın.

Yeni Şeyler Dene ve Keşfet

Yogaya yeni başladıysan ve ‘dog pose’ dan (köpek pozisyonu) sıkıldıysan, belkide kendini ‘tree pose’ da (ağaç pozisyonu) sınamalısın. Aynı şekilde bir fitness salonuna gidip ter atıyorsan belki de bir TRX grubuna kayıt olmalı ve ya Spinning dersine katılmalısın.

Grup derslerinin tadını çıkart.

Kendini Ödüllendir

İşte özellikle bayanlar için mükemmel bir motivasyon kaynağı. Hedefine ulaştıktan sonra, her müsabakadaki galibiyetinin ardından ve ya aldığın madalya, geliştirdiğin kişisel derecenin ardından bu yöntemi kullanabilirsin. Bu küçük bir ödül olabileceği gibi uzun zamandır düşlediğin yeni bir ayakkabı ve ya onunla yarışmayı hayal ettiğin dağ bisikleti olabilir.

Bir Gruba Katıl

Yaptığın spor  ister koşu, ister yoga, istersen de kick boks olsun bir grupla spor yapmak daima daha keyiflidir. Yalnız koşuyorsan ve bundan şikayetçiysen aynı parkurda koşan diğer insanlarla tanış, belki de sosyal medyayı kullanarak bir gruba ulaşabilir ve onlara dahil olabilirsin. Aranızdaki tatlı rekabet seni daha motive bir sporcu yapacak, hem eğlenecek hem de kendini geliştireceksin. Üstelik bu gruplardan sana kalan dostluklar da cabası.

Yaygara Yap

Yaptığın sporu, hedeflerini ve elde ettiğin başarılarını herkese duyur. Bunun seni yaygaracı yaptığını düşünüyorsan yanılıyorsun. Bu tam olarak da kendin için motivasyon kaynağı. Kendine koyduğun hedeflerini ne kadar çok kişiye anlatırsan bu hedefleri başarmak isteyecek ve pes etmeye utanacaksın.

Kendi Ritüelini Oluştur

Sporda devamlılığın en önemli unsurlarındandır kendi ritüelini oluşturman. Sabah kalktığındaki kahvaltın ve ardından çıktığın koşular devamlılık arzetmeye başladıysa bu iyi bir gelişme. Haftada üç gün tenis oynayamadığında rahatsız oluyorsan bravo bunu hayatının bir parçası yapmayı başardın. Hayat boyu sporun en önemli unsuru artık bir ritüelinin olması. Bu ritüeli elde etmek için ise yaptığınız sporu uzun aylar-yıllar boyunca devam ettirmek gerek.

Uzmanlara Sor

Bilgini aşan durumlarda, izle-oku(2.) yöntemini bol bol kullan, ancak işin içinden çıkamadığında alanında bir çok blogger’a mail atabilir , arkadaşlarına sorabilirsin. Başarılı olmak için her zaman doğru bilgiye ihtiyacın var.

Temiz Beslenmeye Merhaba de

Hemen sıkı bir diyete başlaman gerekmiyor. Ancak mutfağa girip, en sağlıklısından bir tarif deneyip tadabilirsin. Bunun için internette onlarca tarif bulunmakta. Hemen bir pankek yapabilir, meyvelerle süsleyip anında tadına bakabilirsin. Temiz beslenmeyi sevdiysen durum iyi çünkü yemek ritüelini oluşturmak için bir adım attın.

Gülpınar Bahadır

Sorularla Kilo Vermek Kitabına Ücretsiz Erişmek için Mail Listeme Abone Olun!

Yeni yayınlanan makalelerden haberdar olmak için haftalık olarak gönderdiğim maillere abone olabilirsiniz. Spor ve sağlık dünyasındaki gelişmelerden her hafta ücretsiz bilgi sahibi olun!

Lütfen Bekleyiniz..

Abone olduğunuz için teşekkür ederiz. Lütfen mail aboneliğinizi size gönderdiğimiz email üzerinden onaylayınız!

Mail ağımızı ve bilgilerinizi 3. şahıs ile paylaşmıyoruz, daha ayrıntılı bilgi için sağlıksal ve hukuki feragatname sayfamızı inceleyin.

Dr. Can Çiftçi Hakkında

Eğitimini Cerrahpaşa Tıp Fakültesinde tamamlamış olan Dr. Can, kâr amacı gütmeyen ve tarafsız bir girişim olan Fitekran.com'u 2013 yılında kurdu. Egzersiz fizyolojisi, ergojenik beslenme, obezite ve insülin direnci konularında yoğun olarak çalışan Dr. Can ayrıca sağlık, diyet ve egzersiz alanında birçok kurum ile çalışmakta ve sosyal sorumluluk projeleri yürütmektedir.

Yazıya Yorumlar

Sporda Motivasyonunuzu Artıracak 10 Yöntem yazısı için gelen yorumlar ve tartışmalar...

  1. Hande Temizkanlı dedi ki:

    Burada yazmış olduğunuz bazı teknikleri uyguluyordum fakat daha fazla tekniğe sizin sayenizde ulaştım. çok teşekkür ederim

Yazıya Yorum Yap

Makale konusu ile ilgili eklemek istediğiniz, sormak istediğiniz veya düzeltmek istediğiniz herhangi bir konuda yorum yapabilirsiniz...

Yorumu Gönder


close more
Dr. Can Çiftçi
close

Ne yapmak istiyorsun?

search