Spor: Bir Doktorun Gözünden: Neden Kas Kütlenizi Arttırmalısınız?

Neden spor yapmanız gerektiğini inceleyecek, spor sonucunda kas kütlenizin artmasının vücudunuza ne gibi faydalar sağlayacağını anlatacağız.

Kas yapmak denildiğinde aklınıza gelen o dev görüntülü kadın ve erkek sporcuları bir kenara bırakın. Onların artık şov olduğunu ve her ağırlık egzersizi yapan insanın o görünüme bürünemeyeceğini biliyorsunuz.

Peki kas kütlesi neden önemli? 

İyi bir görüntü ya da güçlü kollar mı? Hayır bilemediniz! Bu yazıda kas kütlenizi arttırmanın sağlığınız açısından ne kadar önemli olduğunu açıklayacağım.

Bir doktorun gözünden kas kütlenizi neden arttırmanız gerektiğini öğrenmek istiyor musunuz? Başlıyoruz!

Neden kas yapmalısınız?

Bu sorunun onlarca mantıklı cevabı olmasına rağmen bilimsel temellere dayanan -yani üzerinde araştırma yapılmış ve kanıtlanmış- ve en önemli 6 tanesini inceleyeceğim.

Kolesterolünüzü düşürür.

Kas kütleniz arttıkça kanınızda bulunan ve iyi kolesterol adı verilen HDL artarken kötü kolesterol olarak bilinen LDL seviyesi azalır.

Düşen LDL ve artan HDL sizi oluşabilecek muhtemel kalp-damar rahatsızlıklarından koruyacaktır.

Kolesterol hakkında ayrıntılı bilgi almak isterseniz kolesterol ve sağlıklı yaşam rehberi adlı yazımı ayrıca okuyabilirsiniz.

Kemiklerinizi güçlendirir ve osteoporoz (kemik erimesi) riskini azaltır.

Egzersiz sırasında uygulayacağınız itme ve çekme hareketleri kaslarınız ile beraber kemiklerinize de yük bindirir. Oluşan bu yük ile beraber kemik yoğunluğunuz artar.

Ayrıca egzersiz sonrasında artan anabolik (yapım sağlayan) hormonlar dolaylı olarak kemiklerinizin güçlenmesini sağlar.

Erkek okuyucuların “bunun ne önemi var” dediklerini duyar gibiyim. Erkekler için büyük bir sorun teşkil etmeyen kemik erimesi kadınlardan özellikle menapoz sonrası yoğun olarak görülmekte.

Bunun en güzel örneği ise yaşlı kadınlarda fark edeceğiniz öne doğru eğilmiş vücut tipi. Bu duruşa genelde yaşlanmaya bağlı kemik erimesi sebep oluyor.

Ayrıca yaşlılarda düşme sonucu meydana gelen kalça kırıkları günümüzde yaşlı ölüm sebepleri arasında önemli bir yer tutmakta.

Sağlıklı bir şekilde yaşlanmak istiyorsanız, güçlü kemiklere ihtiyacınız var demektir.

İnsülin direncini önler.

Kas canlı kalabilmek ve hareket edebilmek için karbonhidrat kullanır. Bunu hem kan üzerinden aldığı glikoz ile hemde bünyesinde glikozu glikojene çevirip depolayarak sağlar.

Eğer daha büyük bir kas kütlesine sahipseniz hem daha çok insülin reseptörüne sahipsiniz hemde daha fazla glikoz depolayabilirsiniz. Bu kan şekerinizin ani şekilde yükselmesini önleyerek insülin direncinin oluşmasını engeller.

Ayrıca egzersiz sırasında azalan kan şekeriniz insülin direncinizin azalmasına yardım eder.

Uzun yaşamanızı sağlar.

Tufts Üniversitesinde yapılan araştırmada kas kütlesinin artmasının daha uzun ve sağlıklı yaşamanızı sağladığı gösterilmiş.

Kas kütlesi bunu kolesterolünü düşürerek, yüksek kan basıncından (hipertansiyon) sizi koruyarak gerçekleştiriyor.

Ayrıca artan kas kütlesi daha fazla anabolik (yapım sağlayan) hormon salgılamanıza sebep olur. Bu hormon yaşlanma süreçlerini ölen hücreleri daha hızlı yenileyerek yavaşlattığı düşünülmekte.

Daha zayıf olmanızı sağlar.

Yağ hücreleri daha az kan damarına sahipler. Bu yağ dokusunun diğer dokulara göre daha yavaş bir metabolizmaya sahip olması ile alakalı.

Kas dokusu için ise durum tam tersi. Hızlı bir metabolizmaya sahip olan kas dokusu oldukça hızlı bir biçimde enerji harcar.

Sonuç olarak daha fazla enerji ihtiyacı daha fazla yağ yakmanıza ve daha sağlıklı ve fit bir vücuda sahip olmanızı sağlar.

Göbek çevresinin ölçüsü kalp hastalığı riski ile doğrudan bağlantılıdır. Bu örneği fit bir vücudun neden sağlıklı bir vücut için gerekli olduğunu anlatmak için veriyorum.

Bu sınırlar erkekte 102 cm kadında ise 88 cmdir. Daha geniş göbek çevresi kiloya bağlı hastalık gelişme riskini arttırır.

Hastalıklara karşı dayanıklı olmanızı sağlar.

Kas kütlesi sadece hastalık riskini azaltmakla kalmıyor aynı zamanda hasta olduğunuz zaman daha dayanıklı ve güçlü bir benden sağlıyor.

Bunu birçok mekanizma ile sağlamasına rağmen en yoğun etkiyi içerisinde depoladığı ana besin maddelerini vücudun kullanımına vermesi ile gösteriyor. Kanser hastaları ile yapılan bir araştırmada kas kütlesi daha fazla olan hastaların daha uzun yaşama sahip oldukları gözlenmiş.

Bu etki aslında yoğun yıkımın görüldüğü birçok hastalıkta ortaya çıkmakta. Bu hastalıklardan bazıları kanser, diyabet, AIDS olarak sıralanabilir.

Bu faydaların yanında bir cümle ile değineceğim diğer yararları ise

  • Kas kütlesi daha fazla kalori harcamanızı sağlar. Bu daha hızlı zayıflamanız için size büyük bir avantaj sağlar.
  • Kaslarınız vücudunuza binen ani ve şiddetli baskıları emer. Bu etki sakatlıkların ve uzun süreçte kırık riskinin azaltılmasında oldukça önemlidir.
  • Duruşunuzu düzeltir.  Kaslarınız çalışmıyorken bile belli miktarda kasılıdır. Tonus adı verilen bu kasılma doğru pozisyon için vücudunuzu çekecektir. Daha güçlü kaslar ise daha güçlü bir tonus ile daha doğru durmanızı sağlar.

Kas kütlenizi arttırmanın kanıtlanan faydaları bunlar. Eğer hala spor yapmak için sebep arıyorsanız egzersiz yapmanız için 40 neden adlı yazımı okuyabilirsiniz.

Yazıya Yorum Yap

Makale konusu ile ilgili eklemek istediğiniz, sormak istediğiniz veya düzeltmek istediğiniz herhangi bir konuda yorum yapabilirsiniz...

Yorumu Gönder


close more
Dr. Can Çiftçi
close

Ne yapmak istiyorsun?

search